Festiwal Kultury Polskiej "IV Festiwal Dud Polskich” ma być okazją do spotkania i wymiany doświadczeń zespołów i kapel tradycyjnych oraz solistów z Wielkopolski, Regionu Kozła, Podhala, Beskidu Żywieckiego i Śląskiego oraz z Europy i USA, kultywujących grę na polskich instrumentach z rodziny dud: jak kozioł biały
weselny, kozioł czarny ślubny, dudy wielkopolskie, sierszeńki z dymką i zadymane ustnie, koza podhalańska, gajdy śląskie czy dudy żywieckie.
Jednocześnie jest odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie mieszkańców Gminy Zbąszyń oraz Powiatu Nowotomyskiego i Wolsztyńskiego i Świebodzińskiego na wydarzenia kulturalne.
Zbąszyń dysponuje piękną salą koncertową na 230 miejsc siedzących. Aulę wraz z pomieszczeniami budowy instrumentów ludowych otrzymała nazwę „Filharmonii Folkloru Polskiego”.
Nazwa ta zobowiązuje nas do permanentnej działalności na rzecz muzyki tradycyjnej. FFP czynna jest od września 2014 r. i podczas wszystkich zorganizowanych od tej pory wydarzeń była całkowicie zapełniona.
Zbąszyń to muzyczna stolica Regionu Kozła, kultywująca do dziś wielowiekowe tradycje koźlarskie. PSM I st. w Zbąszyniu jako pierwsza w Polsce od początku istnienia (1950) prowadzi klasę instrumentów ludowych przekazując wiedzę i sztukę gry młodemu pokoleniu.
 
 
Od I edycji Festiwal nabrał charakteru międzynarodowego i propaguje wielkopolskie tradycje dudziarskie, które decyzją
MKiDN z dnia 31 lipca 2017 zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
W poprzednich edycjach udział wzięli znani w kraju i poza jego granicami dudziarze, muzycy i dudziarze z Europy m.in. Lubomir Tatarka gajdosz ze Słowacji, Juraj Dufek z Bojnic - Cech Slovenskich Gajdoszy, Słowacja, Vital Voranau - dudziarz z Głębokie (Białoruś) i USA Tom Osentoski - dudziarz i koźlarz z Marysville (Michigan) USA, Rik Palieri - dudziarz i koźlarz z Hinesburg (Vermont) USA oraz najlepsi wykonawcy i kapele dudziarskie z Podhala, Beskidu Żywieckiego i Śląskiego,
Wielkopolski i Regionu Kozła.
 
Miło było poznać i gościć m.in. kapele góralską "Ochodzita" z Rajczy i Koniakowa, kapele "Byrtków" z Pewli Wielkiej, zespół "Zornica" z
Zakopanego, "Skoblicka" z Suchej Beskidzkiej, "CK Zamek" z Poznania, Połajewa, Koźlary ze Stęszewa, "Biskupianie" z Krobi Domachowa, "Manugi" z Bukówca Górnego, kapele koźlarskie "Adama Kaisera" i "Benia Kaspra" i "Wesela Przyprostyńskiego" z Przyprostyni, "Daniela Molendy" i "Rodziny Molendów" ze Zbąszynia, "Świecary" z Nowego Kramska, młodzieżowe kapele z klasy instrumentów ludowych Państwowej Szkoły Muzycznej im. St.Moniuszki w Zbąszyniu i Stowarzyszenia Muzyków Ludowych ze Zbąszynia, ZE z Nowego Kramska, SP z Dąbrówki Wlkp. 
 
O dudach na warsztatach opowiadali i zapoznawali z tajnikami ich budowy twórcy: dud podhalańskich - Szymon Bafia z Zakopanego, gajd śląskich - Czesław Węglarz z Ciśca, gajd słowackich Lubo Tatarka z Lupcy - Słowacja, dud żywieckich - Edward Byrtek z Pewli Wielkiej, dud wielkopolskich Tomasz Kiciński, kozłów weselnych i ślubnych Stanisław Mai i Dominik Brudło.

pozdrawiam,

   Jan $. Prządka
Prezes Zarządu SML
 
 
Stowarzyszenie Muzyków Ludowych
64-360 Zbąszyń, ​ul. 17 Stycznia 69
 
konto: BS Siedlec 
56 9660 0007 0013 5555 0200 0001
 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ​
 
 
Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. St. Moniuszki w Zbąszyniu

ul. 17 stycznia 69, 64-360 Zbąszyń

tel./fax 68 38 66 002

 
htpp://www.psmzbaszyn.pl/  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript." target="_blank" rel="noopener noreferrer">psmTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
 
 
 

  


 

 

GoogleMapZCK

KontaktZCK

Miscellaneous Information

ZBĄSZYŃSKIE CENTRUM KULTURY

Godziny otwarcia:
Pon - Wt. 8:00 - 16:00
Śr. 8:00 - 16:00
Czw.  Pt. 8:00 - 16:00

email:
kultura.zbaszyn@gmail.com

Address
Ulica: Powstańców Wlkp. 12
Województwo: Wielkopolska
64-360 Zbąszyń
Phone
tel. (68) 3860 874
Mobile
+ 48 500 001 127