Dubajahga

 

Pierwsza miłość, pierwszy zespół. Na pierwszy ogień.
Dubajahga powstała pod koniec 2008 roku, kiedy legendarna Kapela Ziele zawiesiła swoją działalność.

Nazwę (o czasami problematycznej artykulacji) wymyślił, muzyków i niemuzyków skrzyknął, Krzysiu Rożek, a Krzysiowi nikt jakoś nie potrafił odmówić. Etymologia nazwy zespołu jest następująca: Dub, czyli jedna z odmian muzyki reggae, a Jah, czyli Jahwe, tak często w tymże stylu muzycznym wychwalany. Z połączenia obu wyrazów wyłania się Dubajahga, czyli można by rzec, reggae’owa Baba Jaga. I dzięki tej Babie Jadze dodajemy do nazwy pierwiastek ludowy.

Nazwa idealnie odzwierciedlała styl muzyki, który wówczas tworzyliśmy, odtwarzaliśmy, prezentowaliśmy: mieszankę reggae i naszej rodzimej muzyki ludowej, z kozłem białym na przedzie.

Dubajahgę na przestrzeni lat tworzyli:

Martyna Żurek - wokal,
Adam Kaiser - kozioł biały,
Dariusz Mikołajczak - wokal,
Radek Urbaniec - perkusja,
Sebastian Tomczak - gitara,
Łukasz Seifert - bas,
Hubert Krzyżaniak - gramofony,
Krzysztof Rożek - realizator dźwięku.

 

 

 

 

 

W 2010 roku do składu dołącza Marcin Klorek, który na początku urozmaica nasze kompozycje dźwiękami klarnetu, ale ostatecznie zastępuje Łukasza na basie.

Mniej więcej w tym samym czasie na pokładzie pojawia się także Dawid Zieliński, który przyjmuje zaszczytną funkcję drugiego gitarzysty.

Warto wspomnieć, że przez lata istnienia zespołu, swym talentem i umiejętnościami wspierali nas:
Paweł Urbaniec - gramofony (podczas wspólnego koncertowania ze Świnką Halinką w zastępstwie Huberta),
Krzysztof Klorek - instrumenty klawiszowe (podczas koncertu charytatywnego “Przyjaciele dla Leonarda”),
Daniel Molenda - akordeon (również podczas koncertu “Przyjaciele dla Leonarda”)

Najważniejszym rokiem w historii zespołu był zdecydowanie 2009 - na IX Festiwalu Experyment w Zbąszyniu odbył się wtedy nasz pierwszy koncert. Z kolei występ podczas XIX Festiwalu Muzyki Ludowej “Mikołajki Folkowe” w Lublinie przyniósł nam III Nagrodę w konkursie “Scena Otwarta”. W 2009 roku ukazał się także (niestety, tylko w sieci) jedyny materiał studyjny, zrealizowany i zmiksowany przez Krzysztofa.

 

 

 

2010 to kilka ciekawych koncertów w historii zespołu: Festiwal Kultury Słowiańskiej w Poznaniu, Festiwal Kultury Studentów “Kulminacje“ na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza (również w Poznaniu), Bachanalia w Zielonej Górze (przed Sidneyem Polakiem i Habakukiem), Wolsztyńska Letnia Zadyma w Środku Zimy (koncert z zaprzyjaźnioną wolsztyńską ekipą - Ludziki).

 

 

Rok 2011 to kilka wspólnych sztuk z kosmiczną ekipą Świnki Halinki (Lubin, Nowy Tomyśl), występ w Klubie U Bulka w Sulęcinie, GroxTown w Grodzisku Wlkp. (obok znakomitego Dubska), koncert charytatywny dla wspaniałego człowieka i najlepszego Mistrza muzyki ludowej, Leonarda Śliwy. Ostatni koncert, w niekompletnym składzie (bez Adama i Martyny), odbył się podczas dożynek w Kręcku.

W październiku 2012 podjęto próbę reaktywacji zespołu, niestety, bez powodzenia. Jestem jednak dobrej myśli - któregoś dnia się uda i o Dubajahdze na pewno jeszcze usłyszymy.

------------------------------------------------------------------------

Dla spragnionych więcej poniżej umieszczamy link do wspomnianego wcześniej zarejestrowanego materiału studyjnego:

https://readycloud.netgear.com/client/dllink.html…

------------------------------------------------------------------------

Na kolejną odsłonę Zbąszyńskiego Tygodnika Muzycznego zapraszamy już za tydzień.

Życzymy udanego, spokojnego i zdrowego weekendu.

Ps.
Zapomniałbym!
#zostańwdomu
#zarażajdobrem

DM