1. Regulamin konkursu 2. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych        
Read more
Fragmenty koncertu zespołu Drunk'n'Rolled, zarejestrowanego bez udziału publiczności 13 czerwca w Zbąszyńskim Centrum Kultury. Koncert ten ...
Read more
      Obchody znakomitego jubileuszu i jednocześnie wielkiego święta Zbąszyniaków rozpoczną się 17 stycznia 2020 roku koncertem ...
Read more
  Galeria 1 - Tłusty Czwartek na dechach Galeria 2 - Cymper        
Read more
  "Tegoroczna edycja Festiwalu Experyment jest odwołana . Pozdrawiam wszystkich którzy chcieli przyjechać na nasze wydarzenie. W tym roku ...
Read more
    Program ferii          
Read more
  Szanowni Państwo, niestety z powodu pandemii COVID-19 nie spotkamy się w tym roku w czasie letniego przesilenia nad jeziorem Błędno bawiąc ...
Read more
Ministerialna dotacja dla Zbąszyńskiego Centrum Kultury Zbąszyńskie Centrum Kultury otrzymało dotację w wysokości 64 tysięcy złotych z ...
Read more
Prev Next

Dubajahga

 

Pierwsza miłość, pierwszy zespół. Na pierwszy ogień.
Dubajahga powstała pod koniec 2008 roku, kiedy legendarna Kapela Ziele zawiesiła swoją działalność.

Nazwę (o czasami problematycznej artykulacji) wymyślił, muzyków i niemuzyków skrzyknął, Krzysiu Rożek, a Krzysiowi nikt jakoś nie potrafił odmówić. Etymologia nazwy zespołu jest następująca: Dub, czyli jedna z odmian muzyki reggae, a Jah, czyli Jahwe, tak często w tymże stylu muzycznym wychwalany. Z połączenia obu wyrazów wyłania się Dubajahga, czyli można by rzec, reggae’owa Baba Jaga. I dzięki tej Babie Jadze dodajemy do nazwy pierwiastek ludowy.

Nazwa idealnie odzwierciedlała styl muzyki, który wówczas tworzyliśmy, odtwarzaliśmy, prezentowaliśmy: mieszankę reggae i naszej rodzimej muzyki ludowej, z kozłem białym na przedzie.

Dubajahgę na przestrzeni lat tworzyli:

Martyna Żurek - wokal,
Adam Kaiser - kozioł biały,
Dariusz Mikołajczak - wokal,
Radek Urbaniec - perkusja,
Sebastian Tomczak - gitara,
Łukasz Seifert - bas,
Hubert Krzyżaniak - gramofony,
Krzysztof Rożek - realizator dźwięku.

 

 

 

 

 

W 2010 roku do składu dołącza Marcin Klorek, który na początku urozmaica nasze kompozycje dźwiękami klarnetu, ale ostatecznie zastępuje Łukasza na basie.

Mniej więcej w tym samym czasie na pokładzie pojawia się także Dawid Zieliński, który przyjmuje zaszczytną funkcję drugiego gitarzysty.

Warto wspomnieć, że przez lata istnienia zespołu, swym talentem i umiejętnościami wspierali nas:
Paweł Urbaniec - gramofony (podczas wspólnego koncertowania ze Świnką Halinką w zastępstwie Huberta),
Krzysztof Klorek - instrumenty klawiszowe (podczas koncertu charytatywnego “Przyjaciele dla Leonarda”),
Daniel Molenda - akordeon (również podczas koncertu “Przyjaciele dla Leonarda”)

Najważniejszym rokiem w historii zespołu był zdecydowanie 2009 - na IX Festiwalu Experyment w Zbąszyniu odbył się wtedy nasz pierwszy koncert. Z kolei występ podczas XIX Festiwalu Muzyki Ludowej “Mikołajki Folkowe” w Lublinie przyniósł nam III Nagrodę w konkursie “Scena Otwarta”. W 2009 roku ukazał się także (niestety, tylko w sieci) jedyny materiał studyjny, zrealizowany i zmiksowany przez Krzysztofa.

 

 

 

2010 to kilka ciekawych koncertów w historii zespołu: Festiwal Kultury Słowiańskiej w Poznaniu, Festiwal Kultury Studentów “Kulminacje“ na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza (również w Poznaniu), Bachanalia w Zielonej Górze (przed Sidneyem Polakiem i Habakukiem), Wolsztyńska Letnia Zadyma w Środku Zimy (koncert z zaprzyjaźnioną wolsztyńską ekipą - Ludziki).

 

 

Rok 2011 to kilka wspólnych sztuk z kosmiczną ekipą Świnki Halinki (Lubin, Nowy Tomyśl), występ w Klubie U Bulka w Sulęcinie, GroxTown w Grodzisku Wlkp. (obok znakomitego Dubska), koncert charytatywny dla wspaniałego człowieka i najlepszego Mistrza muzyki ludowej, Leonarda Śliwy. Ostatni koncert, w niekompletnym składzie (bez Adama i Martyny), odbył się podczas dożynek w Kręcku.

W październiku 2012 podjęto próbę reaktywacji zespołu, niestety, bez powodzenia. Jestem jednak dobrej myśli - któregoś dnia się uda i o Dubajahdze na pewno jeszcze usłyszymy.

------------------------------------------------------------------------

Dla spragnionych więcej poniżej umieszczamy link do wspomnianego wcześniej zarejestrowanego materiału studyjnego:

https://readycloud.netgear.com/client/dllink.html…

------------------------------------------------------------------------

Na kolejną odsłonę Zbąszyńskiego Tygodnika Muzycznego zapraszamy już za tydzień.

Życzymy udanego, spokojnego i zdrowego weekendu.

Ps.
Zapomniałbym!
#zostańwdomu
#zarażajdobrem

DM